D117467bf8e8472464ece2b81509606c
2

How many meals do you get out of 1 lb of grass fed ground beef?

by (2873)
Updated September 16, 2014 at 7:33 PM
Created November 19, 2011 at 4:25 AM

I seem to be going through them really quickly; the beef cooked in butter is divine. But the packages are a bit pricey and I'm wondering if I'm being a bit overindulgent.

How many meals can you stretch out of 1 lb of beef?

Thumbnail avatar
8239 · November 20, 2011 at 7:04 PM

$9.00 per pound (organic, grass fed) at my northern California Whole Foods. Two options: 10 percent fat or less; 16 percent fat or thereabouts. I'm on an IF diet/exercise plan, hence consume around 1.5 lbs protein per day. Ground beef + broccoli's a favorite. Salmon + broccoli. slaw, tomato, another. Man, I so love eating simple, clean, and real.

218f4d92627e4289cc81178fce5b4d00
2933 · November 20, 2011 at 4:11 AM

2 meals out of 1/2 a kg of mince. Though not a big fan of mince, unless you know the butcher and know the source of the meat, you really know what you are getting. i much prefer whole pieces of meat in its original form.

5ef574d7893bc816ec52e04139e9bc09
6087 · November 20, 2011 at 12:03 AM

lol @ 'divine ''

13a44ea00b0c9af0b6d0f3d5f5c2cfca
7223 · November 19, 2011 at 3:23 PM

I'm just the opposite. A 4 oz. burger leaves me satisfied. Any more and I feel overstuffed. Interestingly, this only applies to ground beef. I can eat more than 4 oz. of steak, chops, roasts, fish, chicken, turkey, etc.

7255a87872b75e6f691d84dca769b87e
1373 · November 19, 2011 at 3:18 PM

Not a helpful answer to people who need to cut costs but I do the same thing :P

2b2c2e4aa87e9aa4c99cae48e980f70d
1059 · November 19, 2011 at 2:44 PM

4 oz. Burger = hunger for me. Adding one more ounce makes te difference.

25b139cc1954456d9ea469e40f984cd3
2889 · November 19, 2011 at 4:50 AM

2-3. Depends what I mix with it...

64433a05384cd9717c1aa6bf7e98b661
15226 · November 19, 2011 at 4:42 AM

you're paying $2.20 per meal.. that's like eating at mcdonalds! Add in a couple of eggs and a sweet potato and you're still under $5/meal

D117467bf8e8472464ece2b81509606c
2873 · November 19, 2011 at 4:39 AM

5.50. I get 2.5 meals usually so I guess it ain't as pricey as I'm making it out to be.

Total Views
2.2K

Recent Activity
18d89478c2fbd0a69889ae094f5fa5d3

Last Activity
32D AGO

Followers
0

Get Free Paleo Recipes Instantly

25 Answers

18d89478c2fbd0a69889ae094f5fa5d3
5
418 · November 19, 2011 at 3:59 PM

One meal or less.

1a98a40ba8ffdc5aa28d1324d01c6c9f
2
20353 · November 19, 2011 at 4:30 AM

That would be 2 meals for me.

C491ff8ce20d5c17f8f7ff94392a9570
1
1617 · November 19, 2011 at 3:15 PM

In my olden low carb days, that would have been 2 servings. I find that after a few years of so much meat we don't need that much of it anymore. So now, if we're eating it straight up (like burgers or meatballs or something) 1 lb would be 4 servings. If we're using it in something (like soup or chili) it could end up being more like 6 servings.

32f5749fa6cf7adbeb0b0b031ba82b46
0
41312 · November 20, 2011 at 1:46 AM

3 large servings or 4 normal servings.

C4134ed417dbc0a6b79ab2cee32632d3
0
1801 · November 19, 2011 at 8:49 PM

We're a family of 4: me, DF, 3.5 year old DD & 2.5 year old DS. 0.5kg would do us for one meal with perhaps a little left over. However, not enough for all four. I'd say it would be about 5-6 servings.

5eecec35b0d849efbadd5527465928a0
0
60 · November 19, 2011 at 8:05 PM

I usually make 2 pounds into 5 patties for lunches and the occasional breakie or contingency meal.

95eda9fa0cec952b482e869c34a566b6
0
3891 · November 19, 2011 at 7:44 PM

One meal after a hard workout, 2 meals otherwise.

072fd69647b0e765bb4b11532569f16d
0
3717 · November 19, 2011 at 7:18 PM

Meat is the main focus of most of my meals. 1 lb of grassfed ground is about 1 meal with some left over. I'd say 2 lbs. is 3 meals, maybe. If I'm making burgers, that's two good sized burgers. I don't try to stretch it further. If you are, then add a ton of vegetables like a stir-fry. Tubers as others have suggested is of course a great idea as well.

7255a87872b75e6f691d84dca769b87e
0
1373 · November 19, 2011 at 3:17 PM

Ermmmmm...one. However, I only buy 85/15 ground beef at $7-ish a pound, then eat it with a (conventional) sweet potato mashed in beef fat. That brings my meal to a grand total of eight dollars. My lunch is a mere two tins of salmon or tuna, though - I eat ten or eleven dollars worth of food a day. To put that in perspective, my teenage sister and cousins also eat ten to eleven (maybe more, I have no idea how to measure their snackage) dollars a day of pop tarts, breakfast cereals, zone perfect bars, and fast food.

To stretch dollars I would halve the ground beef, maybe quarter it, and add more sweet potatoes and butter to the meal, with an egg or two for extra protein and nutrients. Conversely, I would keep my meals the same and cut costs in other places. ORRR do both at the same time.

F3583667d653163c121640a015ffa93a
0
784 · November 19, 2011 at 2:45 PM

With bacon, liver, or eggs, that's four meals. With no other meat or eggs, two meals.

C2450eb7fa11b37473599caf93b461ef
0
3217 · November 19, 2011 at 1:52 PM

1 meal + some leftovers: me, husband, 6 year old picky eater who loves meat, and ravenous, carnivorous 20 month old. If I use it for tacos/lettuce wraps, it's gone. If I use it for chili, we usually have leftovers for one or two lunches.

B0fe7b5a9a197cd293978150cbd9055f
0
8953 · November 19, 2011 at 11:00 AM

3 meals. I keep my protein as low as possible.

A96720eb77be29f27f198654fecd8f3c
0
824 · November 19, 2011 at 9:18 AM

1 MEAL. POST WORKOUT LIKE A CHAMP

7255a87872b75e6f691d84dca769b87e
1373 · November 19, 2011 at 3:18 PM

Not a helpful answer to people who need to cut costs but I do the same thing :P

Ce762ef3660ab44dbc72fdd7ff8fb168
0
290 · November 19, 2011 at 9:05 AM

1/2kg mince and 1/2kg veggies equals 2 meals for me. Its pretty much what I take to work for lunch most days.

D5a52362ba91628833829a52acf1c227
0
543 · November 19, 2011 at 8:41 AM

I try to make it last atleast 3 meals. I'm on a budget, though.

4c197bf333480ae7c349acddb781cb40
0
360 · November 19, 2011 at 7:03 AM

I bought some for the first time a few weeks ago, I paid $7.00 per lb. I'm glad I didn't put it on the bar b q because it didn't hold together like the regular hamburger. I added 1 egg to the hamburger and fried it in a pan, It was delicious, I think I got 5 burgers, but they shrunk a lot when they were cooked, I know I paid a lot but I live in an area that doesn't have grass fed beef and when I found it, I had to buy it!

69f23639eff20502bf68758d4def29c9
0
95 · November 19, 2011 at 5:54 AM

Usually one meal. Can be two meals, but that's usually dinner and supper, and they're 3 hours apart, and only if each half-lb pittance is supplemented with 3-4 eggs.

2b2c2e4aa87e9aa4c99cae48e980f70d
0
1059 · November 19, 2011 at 5:53 AM

2-3 meals. Sometimes burgers are 5 oz., other times 8.

A03f0d03067a43c61786481d91e5d3a0
0
1078 · November 19, 2011 at 5:08 AM

Never more than one. Often half. But then I usually don't eat more than two meals per day.

3846a3b61bc9051e4baebdef62e58c52
0
18635 · November 19, 2011 at 5:02 AM

one usually for just me. If Its me and my two boys(4 and 2 years old) we eat two pounds in a single meal. My wife is not big on it so she gets fish or some other thing usually.

and i usually only eat 2 meals a day.

96bf58d8c6bd492dc5b8ae46203fe247
0
37177 · November 19, 2011 at 4:55 AM

I live with my 17-yr-old grandson; need I say more? :-))

What usually happens is he eats 3/4 of the package and I get 1/4. It works out fine, because I usually add fat since it's 85/15 and when I add a salad and cooked veggies I'm plenty full.

If it were just me, a pound would last at least 2 probably 3 meals.

41dfb1a4fecb38d24075ff52f13ccb28
0
6889 · November 19, 2011 at 4:49 AM

Ignore my prior answer. It's one meal for one person most likely. Sometimes I can make it one meal for two people.

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab
0
32518 · November 19, 2011 at 4:42 AM

Three to Four. Sometimes Two!

13a44ea00b0c9af0b6d0f3d5f5c2cfca
0
7223 · November 19, 2011 at 4:38 AM

I make four burgers with one pound which would be four meals for me unless I was super hungry. However, there are three of us so it actually only makes one meal.

ETA: I pay $5/lb. if I buy it at the farmers' market, but as part of my meat share it comes out to around $4.25/pound

13a44ea00b0c9af0b6d0f3d5f5c2cfca
7223 · November 19, 2011 at 3:23 PM

I'm just the opposite. A 4 oz. burger leaves me satisfied. Any more and I feel overstuffed. Interestingly, this only applies to ground beef. I can eat more than 4 oz. of steak, chops, roasts, fish, chicken, turkey, etc.

2b2c2e4aa87e9aa4c99cae48e980f70d
1059 · November 19, 2011 at 2:44 PM

4 oz. Burger = hunger for me. Adding one more ounce makes te difference.

64433a05384cd9717c1aa6bf7e98b661
0
15226 · November 19, 2011 at 4:36 AM

2 meals for me too. I get it for $6/lb at my farmers mkt. what do you pay?

Thumbnail avatar
8239 · November 20, 2011 at 7:04 PM

$9.00 per pound (organic, grass fed) at my northern California Whole Foods. Two options: 10 percent fat or less; 16 percent fat or thereabouts. I'm on an IF diet/exercise plan, hence consume around 1.5 lbs protein per day. Ground beef + broccoli's a favorite. Salmon + broccoli. slaw, tomato, another. Man, I so love eating simple, clean, and real.

64433a05384cd9717c1aa6bf7e98b661
15226 · November 19, 2011 at 4:42 AM

you're paying $2.20 per meal.. that's like eating at mcdonalds! Add in a couple of eggs and a sweet potato and you're still under $5/meal

D117467bf8e8472464ece2b81509606c
2873 · November 19, 2011 at 4:39 AM

5.50. I get 2.5 meals usually so I guess it ain't as pricey as I'm making it out to be.

Answer Question

Login to Your PaleoHacks Account