Budget

Budget

Budget Questions

8e10b687e328468783a72c55b64710e8
0
Votes
0
Answers
4
Views
565
by 1443 · less than a minute ago

Of course it's possible. By milk, I mean only cow milk, not goat milk, butter, or heavy cream. It's sad because I virtually cannot go to any restaurants, nor eat anything pre-cooked or processed in the stores. I squeezed out a meal plan that's... (more)

518bce04b12cd77741237e1f61075194
Jenny_9 0 · April 15, 2012 at 10:42 PM

Ground beef and eggs save me constantly. I eat eggs and various beef hashes by the end of every semester as I run out of money. By April, I'm eating: Breakfast: 3 eggs, steamed green beans with butter and bacon crumbled on top (crumbling makes it... (more)

Ed2157b3a5560af0f2c507c8fc4f5a2a
4
Votes
4
Answers
13
Views
1.7K
by 210 · 1 minute ago

Alrighty, so just as a disclaimer, before I started making my switch over to start becoming more of a strict primal eater (def more primal than paleo), the majority of my fridge already made up of mostly nearly paleo/primal foods (meat, fish,... (more)

65bf1ca7071028018c6d8305d0ddcd76
Jen_20 0 · March 26, 2012 at 5:08 PM

It sounds like you are on the right track! Some advice: -Hit up farmers markets, watch sales, buy what is in season -Buy in bulk (while only buying what you know you will use) -Consider sharing a large purchase of grass fed meat with a friend... (more)

C7bea2b4a21affa567a4405c69c45715
2
Votes
2
Answers
3
Views
773
by 172 · 1 minute ago

Hi folks!! I'm looking for advice on a few issues. It has been awhile since my last post, so a little update. My family (husband, daughter, myself) moved in with my parents in January. Husband pulled his head mostly out of his ass concerning... (more)

best answer

0905a0f8cd1e48f6d39fe625a65b6ef1
Bloop 0 · March 23, 2012 at 10:10 PM

I think you need to pick your battles. Some battles are easier than others, that's for sure! Here is a list of ideas for you: Your mom eats grain-fed meats? Well, that's not the worst thing you can eat! Maybe eat the grain-fed during this... (more)

A96720eb77be29f27f198654fecd8f3c
2
Votes
2
Answers
7
Views
5.3K
by 824 · 2 minutes ago

I am a student with a limited budget looking to purchase grassfed beef for it's health benefits. Due to money constraints, I will most likely purchase ground grassfed beef in bulk since it has the lowest cost/lbs. I understand that ground beef... (more)

Ae8946707ddebf0f0bfbcfc63276d823
Mike_T_1 0 · May 19, 2012 at 11:50 PM

Find a farmer near you who raises grass fed cattle. Ask for the cuts that are cheapest and/or no one else wants. E.g., shank, round, chuck roast, arm roast, heart, tongue, oxtail, etc. Any of these can make a really good stew with some... (more)

273729a18d2f18903815d2644a4d64de
2
Votes
2
Answers
7
Views
2.3K
by 1683 · 5 minutes ago

Hey all! So I am currently out of work and living off my student loans, and let me tell you it is SUPER easy to go over budget on Paleo. When it comes to my meats I can no longer afford strictly grass-fed beef....the only place I can get it costs... (more)

3b0b95dfc6dc5c18e535945f4aab0866
wildwabbit 0 · February 12, 2012 at 4:34 AM

If you can't afford grass-fed beef, don't sweat it, because who really can? Go with the highest quality you CAN afford. If all you can afford is standard store-bought grain-fed beef, then go with that, its still better than the alternative. I... (more)

B33f7c04c09d8bbbf181dd8aca04f373
9
Votes
9
Answers
16
Views
3.7K
by 554 · 10 minutes ago

I am on a severe food budget - approx $330 a month for 4 people (2 adults, 2 preschool boys growing like weeds). I am trying to go as paleo as possible within that budget. My hubby will join me... eventually (has a serious cereal habit, but we... (more)

best answer

13a44ea00b0c9af0b6d0f3d5f5c2cfca
Kewpie 0 · November 28, 2011 at 3:26 AM

Looking at your list I have a few suggestions. Coconut flour is a fun ingredient for making paleo treats, but it's not exactly a nutritional powerhouse and it is very expensive. I would skip that. Because you are buying conventional meats rather... (more)

Cf5b3b997d9af94bc1cfda459604baa0
5
Votes
5
Answers
5
Views
1.3K
by 45 · 11 minutes ago

Where is a good resource for buying lard or tallow online? I live in TX and oddly enough finding organic is difficult. I am also on a budget so any pointers there would really help too!

0d2dec01a5ed9363a9915e111ae13f7e
Tim_Rangitsch 0 · November 07, 2011 at 2:44 AM

US Wellness Meats, Slankers, google should bring them up. Eat Wild, too.

32d2f8a41a121608d07aa68aa17991c7
10
Votes
10
Answers
15
Views
2.5K
by 587 · 15 minutes ago

Could this be done paleo? How would you do it using ordinary food shopping methods? (I won't go hunt something or scavenge for road kill.) Would anyone like to join me in doing it? In San Francisco and Marin counties, an area overflowing with... (more)

74f5d2ff6567edd456d31dfb9b92af61
Kaz 0 · September 03, 2011 at 7:51 PM

33$ and some change. Hm. In California, there's no tax on foods, so that definitely helps. Where I live, sweet potatoes are 78 cents a pound. Regular potatoes are 48 cents a pound. Eggs are about a 1.80$ per dozen. Ground beef is about three... (more)

D44c18017e064cc3359acf962b38aba0
6
Votes
6
Answers
13
Views
2.3K
by 153 · 16 minutes ago

Hello! I've been paleo for about two and a half months now..yay me! I am a college student on a budget so I have about $40 a week for food. I'm wondering what some of your staple meals r that would last for a few days? Also I can't do eggs that... (more)

best answer

De641ff2accb4975e1f42886b43009db
CS 0 · August 29, 2011 at 3:38 AM

Dude, make a meatza. 2 pound ground beef = $10 2 eggs = 60 cents sauce = > $1 veggies and spices = couple bucks I don't do the dairy thing, but you could make it even "better" buy throwing some fresh mozzarella or feta cheese on there. I make... (more)

Efba2b071e8f4c54acbc1da52ac91030
12
Votes
12
Answers
23
Views
2.9K
by 199 · 18 minutes ago

I have been Paleo for 6 months, never eating gluten, but now my family and I are in a bind. For 2 months I have only a $50/week budget for all food, and there are 6 of us. The rest of my family refuses to give up bread, so I will break into our... (more)

Aead76beb5fc7b762a6b4ddc234f6051
being 0 · August 07, 2011 at 12:38 AM

thats not very much money. think outside of the food buying economy. *do you have a yard, or any outdoor space? its fairly easy to grow some food in a pretty small space without a lot of skill. a friend of mine in a studio apartment in... (more)

B2e7d32d88eefb6c30360fef9fda4240
2
Votes
2
Answers
8
Views
4K
by 85 · 19 minutes ago

I've been following the 30 day meal plan from 'Everyday Paleo' with my family, and the recipes are great, but gosh, it's expensive. Since going Paleo we've gone from eating meat 2-3 times a week to 2-3 times a day, and we're consuming about 5... (more)

D3ff004d4a0c42b67cc2c49a5ee9c0f3
mth_1 0 · July 23, 2011 at 2:44 AM

If you can't afford to go all the way, then go paleo as far as you can afford. I'm not advocating grain and I am not saying feed your family grain, but think of it this way; you were probably feeding your family grain at 3 meals a day plus snacks... (more)

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e
3
Votes
3
Answers
8
Views
1.4K
by 3313 · 19 minutes ago

I currently eat 4 meals but I'm about to bump up to 5 because I want to see if it helps me gain some strength in the gym (and maybe a tad more padding on my cheekbones). Here's a typical Paleo day for me: Drink well-water. Jog 1 mile with my... (more)

50637dfd7dc7a7e811d82283f4f5fd10
Todd 0 · July 17, 2011 at 4:12 PM

If you tolerate it well, you could easily add some white, or basmati rice for a big, cheap source of calories. If you dont tolerate the rice, white and sweet potato are solid options. I prefer white, but mix in sweet as well. You can always find 5... (more)

77877f762c40637911396daa19b53094
7
Votes
7
Answers
26
Views
4K
by 78422 · 22 minutes ago

What are your 5 must have affordable food options? Looking for new affordable foods... (Please don't include veggies or butter) Mine might look this: Ground Beef Chicken Breast Chuck Roast Almond Milk Eggs (more)

Da7dc02f6150d09197a768aff40a11f1
CulinaryCaveGirl 0 · June 13, 2011 at 11:26 PM

BONES (to make home made bone broth)

592fdaa77ec6342b736f1d25962aab7f
1
Votes
1
Answers
4
Views
901
by 547 · 26 minutes ago

I completely agree on spending money on high-quality foods therefore splurging on grass-fed and organic meats. BUT, say one had to choose the healthiest and least toxin/antibiotic residue conventional meat, which would it be? You know how the... (more)

best answer

9d43f6873107e17ca4d1a5055aa7a2ad
Bread_Eating_Beelzebub 0 · March 26, 2011 at 4:08 PM

Here is my list of meat ranked best to worst I think lamb, goat, and beef are decent choices even if from feedlots. They aren't there their entire lives and often goat is entirely grassfed because there aren't many feedlots that finish it. (more)

8347340337b1931b4e3c9ac330b490a6
10
Votes
10
Answers
31
Views
8.2K
by 50 · 28 minutes ago

I love paleo and feel better the more paleo I eat, but it can be expensive. There are a lot of tips available on how to save money on paleo, but I haven't found any info on what it costs the average person to eat paleo for a month. The reason I... (more)

95601768ec9cb75cc3a9cbcd2271ed14
amanda_1 0 · February 27, 2011 at 1:31 AM

My boyfriend and I spend around $350/month, not because our money is going elsewhere, but because we don't have any. (When I say that I am not being melodramatic--our combined AGI last year was just over $12,000.) A large chunk of this budget... (more)

A993550f2a130df8d3462c08582f08ec
1
Votes
1
Answers
2
Views
815
by 589 · 28 minutes ago

I'm trying to set up a budget, and my first goal is to get my groceries in order. To that end, I'm trying to set up a general meal plan for myself that will optimize my nutrition while simplifying prep time. All the meats are either wild-caught or... (more)

4b97e3bb2ee4a9588783f5d56d687da1
Stephen_Aegis 0 · February 22, 2011 at 12:22 PM

Looks good. As Jonesy said, eggs will add a few nutrients like K2, other options for K2 are natto(yuck) or grassfed hard cheese! Don't forget that it's not just food. Sleep and Stress are Huge for losing that last bit. An of course I'm a huge... (more)

D30ff86ad2c1f3b43b99aed213bcf461
9
Votes
9
Answers
9
Views
2K
by 12174 · 29 minutes ago

There are lots and lots of threads dealing with "paleo on a budget". However, I'm interested to hear from folks who have faced a sudden budget shift. Maybe you: Found the house of your dreams and are now paying more for your mortgage than you... (more)

2b8c327d1296a96ad64cdadc7dffa72d
Cheryl___Diabetes_Bootcamp 0 · January 28, 2011 at 10:33 PM

When I was laid off, Whole Foods was no longer on my shopping list. I have a Trader Joe's in my neighborhood, so I started paying attention to their deals, and I also paid attention to the many farmer's markets in my area. I started buying... (more)

15e684f6f716f88c99f641098a6e06ca
28
Votes
28
Answers
16
Views
52.1K
by 922 · 30 minutes ago

Inspired by the eating out thread, I just wanted to check in and let any of my fellow Paleo family know about this supremely cost-effective Paleo Menu Hack for dining at Chipotle. I have something of a famous menu hack on my resume already,... (more)

Af1d286f0fd5c3949f59b4edf4d892f5
Jack_Kronk 0 · December 23, 2011 at 3:36 PM

This is good stuff, and Chipotle is one of my favorite places, but ever since I found out that they put soybean oil in everything, I have gone there much less. They even have it in the oh-so-delicious barbacoa beef, which I used to eat all the... (more)

344102b6bc599c7c3f1f58ca0ac29513
1
Votes
1
Answers
11
Views
9K
by 451 · 33 minutes ago

I'm thinking of purchasing Mark Sisson's Damage Control Master Formula. I'm looking for something that will help with my low energy levels and kick start some weight loss, as well as promote good health, but $129 is way too much to spend on a... (more)

best answer

21fd060d0796fdb8a4a990441e08eae7
Kamal 0 · September 26, 2010 at 6:39 PM

This is one of the most overpriced supplements around. Not knocking Mark Sisson; I love his articles and his enthusiasm. But look at the nutrition facts label, and see what you're getting for $129/month: -Vitamin megadoses (not necessary,... (more)

9dce97b4c4762a78a577a11585eef8f2
4
Votes
4
Answers
10
Views
1.5K
by 1229 · 34 minutes ago

I have been thriving on a vlc paleo diet, and I do wholeheartedly believe that the paleo diet is the healthiest that I can offer to my family. I am, however, finding it very hard to keep up my high standards of where my meat comes from, from a... (more)

best answer

9747ae0ff20a8f4a4a2857c66820b125
Laura_2 0 · June 17, 2010 at 6:12 AM

Generally speaking, I go for grass-fed meat and I get regular veggies. I try and wash them really well, and I'm sure there are studies out there on the nutrition of organic veggies vs. pesticide plastered ones, but in my non-educated opinion, the... (more)

C150e1706e1299323591da93208e603f
13
Votes
13
Answers
9
Views
8.5K
by 240 · 36 minutes ago

For those of us who are on a budget or do not have access to pastured meat, what would be some good strategies? One could for instance buy lean conventional beef and complement it with pastured butter and cream and/or pastured eggs, chicken and... (more)

best answer

9d43f6873107e17ca4d1a5055aa7a2ad
Bread_Eating_Beelzebub 0 · February 18, 2010 at 2:31 AM

I am totally poor, right above the poverty line, and I eat paleo and only pastured meat. The secret is trying to get deals on meat and eating less popular cuts. I am a member of a meatshare, which means I pool money with people to buy a... (more)

6426d61a13689f8f651164b10f121d64
5
Votes
5
Answers
19
Views
16.5K
by 11478 · 36 minutes ago

Is Crossfit the best overall value in cross-training programs, or is there something better out there? Or is it better to save $ and design your own program?

best answer

Fbbbdf1d0a7d6d5067a106af062c7ce6
Mike 0 · February 16, 2010 at 3:16 PM

While not exactly a "Paleo" question, I'm not surprised it popped up.As a Crossfitter trainer, I can easily state it's one of thee best programs out there for general physical preparedness (GPP) and overall functional fitness. I adopted it years... (more)

0c39d1b3e9e70eb9dceaff1dd664eff6
0
Votes
0
Answers
1
Views
181
by 0 · about 23 hours ago

So, I'm definitely what you'd call a hardgainer. This circumstance was not helped by my recent, brief bout of homelessness, during which I dropped 8 kg. I'm in a more stable position right now, but money is still a concern, and I'm trying to save... (more)

96440612cf0fcf366bf5ad8f776fca84
raydawg 0 · August 13, 2014 at 10:18 AM

Eggs are very cheap source of protein. Add in a can of sardines once a week for n3s and you're set. Butter as you've discovered is great too. If you have a crockpot or a pot you can watch and simmer, try to get very tough cheap cuts of meat and... (more)

D09699d4e351f2e57466b11e1fb164b4
0
Votes
0
Answers
3
Views
292
by 0 · about 23 hours ago

In a couple of months I'll become a student and have to be stricter with my money. What should I prioritize to buy to get the most nutritional value for my bucks? Eggs of course, green leafy veg, coconut oil, avocado are staples, but maybe some... (more)

96440612cf0fcf366bf5ad8f776fca84
raydawg 0 · June 16, 2014 at 11:00 AM

Try to get some liver, sardines, egg yolks (you can even throw out some of the whites). If you're able to use a crockpot, you could get whole chickens and turn them into soup easily, and then use the bones for bone broth; you could also use it to... (more)

13c5a9f1678d75b93f269cdcf69f14d5
0
Votes
0
Answers
4
Views
394
by 2319 · about 23 hours ago

I've used this product for awhile now and I feel I am getting good results but it is so expensive. Is there anything similar I could consider? I really must be feeling better because I didn't use to care what it cost! I've tried a day or two... (more)

Medium avatar
Girlgenius 0 · June 09, 2014 at 12:50 PM

Assuming 1 per day, that's $13/mo. Since it's providing you with hormones, you might try Swanson's vitamins and check prices for DHEA. Not sure if it will work the same for you but who knows?

Get Free Paleo Recipes