880fa2987dfb0d47085045a27909549f
0

How much is your grocery budget?

by (0)
Updated March 29, 2014 at 5:46 AM
Created March 23, 2014 at 1:18 AM

I'm currently trying to reduce my food budget, but it seems a difficult task. This month I'm already over $700/month (canadian) for two people. It just seems ridiculous to me, especially since not all my meat is organic, or grass fed, and we're not eating expensive cuts at all. The most I usually spend for meat for a meal is $15, but then I expect leftovers from that. All of our produce is organic.

52ad7ee5eef0d7339d0977bd7a2ceb8a
0 · March 29, 2014 at 5:46 AM

Not just the paleo community... it's anyone who knows a bit about the negative impact that factory farming, synthetic fertilizers... antibiotics.. none of it is really blown out of proportion. If you can't afford it, then it's no biggie. But when you can, it's probably good that you get organic grass/fed. My high school forced us to sit through Food Inc for 4 years straight. I only needed the first time for it to stick though.

Thumbnail avatar
0 · March 26, 2014 at 5:43 PM

Per week? Surely not per month unless you guys don't eat very much food.

Thumbnail avatar
0 · March 26, 2014 at 5:42 PM

Completely disagree with this, other than if you can't afford it then obviously don't buy it. For me it is pretty important to stop supporting the chemical fertilizer industry that has ripped all the good out of the soil and our bodies as ultimate storage vessels of that end product.

Don't believe in shooting people so you are safe.

De7aafde172289ab942f17f0d271d8ff
0 · March 26, 2014 at 1:38 PM

I'm in the US, by the way.

618fc5298c4a96b817c4918c795a875f
0 · March 23, 2014 at 6:18 AM

I think because my food tends to be rich in fats, I don't need much of it. meals are small, but dense and delicious! Lots of avocados, olives, fatty meats ... oh wow now I'm hungry again!

Total Views
821

Recent Activity
52ad7ee5eef0d7339d0977bd7a2ceb8a

Last Activity
169D AGO

Followers
10

Get Free Paleo Recipes Instantly

10 Replies

Fc6a9e07f6056d465573c8969d3a2ddd
0
370 · March 26, 2014 at 6:52 PM

I spend ~$400/mo on groceries, living in Baltimore. Shopping is done at a combination of farmers markets, TJ's, and Wegmans. I buy pastured meat almost exclusively, mostly organic vegetables (based on ad hoc cost/benefit analysis: "organic fennel is best!" vs. "you want how much for that?!?"), and high-quality pantry staples. I could be spending less; but I can afford it, and good food (good to eat, good for the grower, good for the animal) is a big priority for me. That said--I started dating a fellow yuppie foodie and we've been spending a fair bit of money exploring our city's awesome restaurant scene, so I'm trying to cut back on groceries a bit. I am hoping that doing the CSA thing this summer and buying cheaper cuts of meat will enable me to reduce my grocery expenditures a bit.

Medium avatar
0
188 · March 26, 2014 at 5:46 PM

Hard to track because I can randomly drop a few hundred on large amounts of fish or beef and freeze it. I'd guess $800/month for 2 adults, 1 old teen who eats a lot now and 1 younger early teen. Try to buy mostly GF/pastured products and Organic as much as possible. Zero processed foods when I shop, my wife might buy some for daughter to take to school.

E5d2e1278ee003463df832aa8c1a1405
0
0 · March 26, 2014 at 4:26 PM

I have found for two people in the NJ/NY area, I spend around $100-120 a week. If I don't buy organic fruits and veggies or organic/pastured meat, I was spending between $70-100 per week. I have found that eating healthier is going to be more expensive. However, it is worth it for my long term health.

7fb5e7849c5d9d8ebdfa9d36786b1fe9
0
178 · March 26, 2014 at 2:19 PM

In Ohio, my wife and I are at about $600 a month. Sure, it's a lot, but we rationalize it since we rarely eat out. There are ways to eat cheaper as well, making sure you shop at the right stores, focus on sale items/those about to spoil and utilizing farmers markets and bulk purchases when available. I guess as the saying goes, "you can pay the doctor or you can pay the farmer."

De7aafde172289ab942f17f0d271d8ff
0
15 · March 26, 2014 at 1:37 PM

Food costs vary tremendously by region. I pay $100 to $130 a week for grassfed beef, organic eggs, and mostly organic produce (about 15% of my produce is non-organic) for two people. That also includes toilet paper, etc., but not alcohol. We eat pretty simply. I don't buy any convenience foods, but do buy nuts. I buy my grassfed beef at the supermarket for convenience, but you can save a lot by buying a quarter or half a cow and freezing it. I don't buy pastured or organic poultry. At this point, I just can't justify the expense ($18 for a chicken???!!!) Local farmers' markets can also save you some money. Buying non-organic veggies that don't tend to have a lot of pesticide residue also helps (check out the Whole30 website -- they have a really good list of veggies and fruits by season that tells you what to buy organic, and what is okay to buy conventional). Buying in season helps a lot. A dehydrator is also not a bad investment. You can buy things in season and dehydrate them.

De7aafde172289ab942f17f0d271d8ff
0 · March 26, 2014 at 1:38 PM

I'm in the US, by the way.

Be803dcde63e3cf5e21cc121097b8158
0
519 · March 26, 2014 at 11:05 AM

I'll probably get shot for saying this, but I think the importance we (paleo community) place on organic produce and grass-fed animals is blown way out of proportion.

If you're stressed about money (or stressed about anything), it's probably a lot worse than eating non-organic.

52ad7ee5eef0d7339d0977bd7a2ceb8a
0 · March 29, 2014 at 5:46 AM

Not just the paleo community... it's anyone who knows a bit about the negative impact that factory farming, synthetic fertilizers... antibiotics.. none of it is really blown out of proportion. If you can't afford it, then it's no biggie. But when you can, it's probably good that you get organic grass/fed. My high school forced us to sit through Food Inc for 4 years straight. I only needed the first time for it to stick though.

Thumbnail avatar
0 · March 26, 2014 at 5:42 PM

Completely disagree with this, other than if you can't afford it then obviously don't buy it. For me it is pretty important to stop supporting the chemical fertilizer industry that has ripped all the good out of the soil and our bodies as ultimate storage vessels of that end product.

Don't believe in shooting people so you are safe.

51bd8236bd07268ed9ee4ee84252dae7
0
0 · March 26, 2014 at 11:03 AM

I spend 180-220 for 2 adults (paleo) and 2 kids (non paleo) we dojo at trader joes and I use txbarorganics and local csa for herbs and veggies. Healthly food will always cost more unfortunately. Think of it as an investment in your longevity.

Jeremy

Thumbnail avatar
0 · March 26, 2014 at 5:43 PM

Per week? Surely not per month unless you guys don't eat very much food.

52ad7ee5eef0d7339d0977bd7a2ceb8a
0
416 · March 26, 2014 at 4:39 AM

250-300 a month for one person (American)

I usually just buy my meats, vegetables and maybe a few pantry items/spices. I love getting extra goodies... like snacks and just stuff I don't need.

I try to my veggies (or the greens and herbs) organic and the meats antibiotic free, grassfed, etc. Can't always do that though since I have a budget, so I do the best and cleanest I can.

Honestly, food can be expensive unless you're buying low quality goods from the chain stores. Find those local farmers markets and multicultural stores. They tend to have certain things at a lower price (herbs, pantry items). Shop around until you find the best possible price for meats. Organic vegetables unfortunately may be the same price throughout your area regardless of the store.

I'm lucky enough to live by a multicultural farmers market where they try to cater to a multitude of needs (organic, vegan, gluten free, foreign foods, fair trade etc.) very lucky.

You could also try eating a little more fat and adding a bit of rice to your meals... Like maybe fatty cuts like pork belly and shoulder roast with a bit of rice or potato. Filling and possibly cheaper? Just a thought!

I hope you find a way!

880fa2987dfb0d47085045a27909549f
0
0 · March 23, 2014 at 4:19 AM

Wow, I feel like I should be getting more for my money now. I'm a foodie too, but I'm trying to restrain my whims right now. I just can't afford it.

618fc5298c4a96b817c4918c795a875f
0 · March 23, 2014 at 6:18 AM

I think because my food tends to be rich in fats, I don't need much of it. meals are small, but dense and delicious! Lots of avocados, olives, fatty meats ... oh wow now I'm hungry again!

618fc5298c4a96b817c4918c795a875f
0
1197 · March 23, 2014 at 2:01 AM

I'm in your range - about $650 - $700 a month, two people, fairly light eaters- but I am crazy about food and try and always get the best. Food is important! It is our fuel, and for those of us who enjoy eating rather than just choking down whatever on our way to work out, the quality of what we eat really matters. That said, I know I could successfully live off of less, maybe even half. I just love to cook and play around with recipes and experiment in the kitchen, so I justify my higher than average food budget as also being part of my entertainment budget. It is amazing how every little thing adds up, even when you aren't going totally grass-fed on all your beef. All of my staples cost $$$ - pastured eggs, sprouted pumpkin seeds, organic vegetables, Spanish raw milk cheeses, Castelvetrano olives, Fra Mani salumi, marcona almonds, Tito's vodka, heirloom pork belly... you get the picture. But I round it out with ground lamb (always pastured), sardines, and the occasional frozen salmon/scallops - this brings down the cost a little, but it still adds up to about $150 - $175 a week, and that is only eating IN! (which I do much more of since eating mindfully along primal guidelines)

Answer Question

Login to Your PaleoHacks Account