Default 150

Cost Questions

Cost

Paleo Questions

987e1aa49f1cde70d8ea45aab2a21417
0
Votes
0
Answers
1
Views
1.9K
by 0 · about 20 hours ago

Hi! I've been searching all over the internet for a provider of Great Lakes (Kosher) Beef Gelatin with a reasonable international shipping cost (I live in Sweden). So far I've had no success, so I was wondering if you know any place worth... (more)

77f97441c62d9364e7e5bec9edb5cdb3
aPaleothing 0 · February 24, 2014 at 4:59 PM

spam

0ba61c2f956bc045a990f4262b417301
0
Votes
0
Answers
2
Views
1.1K
by 3 · about 20 hours ago

I just purchased the 3 pak of the organic ground beef. The label reads 21.44ozs. per pak. When I weighed each pak the weight was only 19.5 ozs. That is 5.8 ozs. short for the entire 3 paks. At $13.99/# the customer is shorted $1.26. How can... (more)

Ebb10603524dd22621c1155dd7ddf106
greymouser 0 · May 21, 2013 at 9:53 PM

Let me guess, this package was labeled something like 600 grams? Your scale is calibrated to equate 30g to equal 1 ounce. This is incorrect, although very common. 600/30 = 20, which is about what you weighed. (I'd ignore the 1/2 ounce difference... (more)

D6a810063659ee5c7f03d07851bedbcb
1
Votes
1
Answers
2
Views
908
by 5 · September 26, 2014 at 4:09 AM

Would like to hear your opinion to this info I'm sharing here. I picked up the issue at REI. Now had just finished reading the article about Diets, including the Paleo diet. Traveling and living in remote, traditional villages across India and... (more)

C6648ab69e5a1560c7585fe3ba7108fb
BGottfried 0 · May 29, 2013 at 2:28 PM

Etand, keep in mind that the cost of something is not related to just its base value, but instead how expensive it is to produce. Since population growth exploded with the advent of agriculture (and agriculture significantly cut down on available... (more)

Cfe88f41d0f90c6355a58eddbe78c9f8
0
Votes
0
Answers
7
Views
429
by 868 · September 24, 2014 at 3:45 AM

I was at Starbucks where everything is overpriced, but I've seen this other places as well. At the checkout, there's a basket of bananas for $1.00 each. I can buy an entire bunch of bananas for $1.20 just down the street. So what's the deal? Are... (more)

best answer

5c94900002a867dfa2a8fcd91a576c5e
Jill_2 0 · September 26, 2012 at 8:39 PM

I'm not a regular Starbucks patron and even got into a fight with my mom about it once (we were in a cute little beach town with tons of locally owned options yet she insisted on going to Starbucks...), but there have been occasions when I've been... (more)

8508fec4bae4a580d1e1b807058fee8e
5
Votes
5
Answers
9
Views
707
by 6229 · September 29, 2014 at 3:39 AM

So I was at the farmer's market the other day and I realized how inexpensive some things are in when in season! I can make 1 pound of organic kale chips (2 bunches of kale) for $4 + price of high smoke point oil and spices. Commercial Kale Chips... (more)

90f66d30d977b07694403b469b3f85c5
AnarchyCaveman 0 · August 03, 2012 at 9:28 PM

I love how cheap lard and liver are. I forget the prices, but I get them both for around $2 a pound.

Cf32992bfa1907147c7cdc451bba9c63
3
Votes
3
Answers
6
Views
1.5K
by 2890 · about 20 hours ago

I'm trying to design my daily menu while minimizing costs subject to the following: >150 g protein 1400-1600 kcal All essential vitamins/minerals Beef/butter must be pastured I will be supplementing with: A multivitamin Fish Oil - 10... (more)

21fd060d0796fdb8a4a990441e08eae7
Kamal 0 · December 31, 2011 at 8:01 PM

Have you ever ordered frozen pastured meat from Slanker's or US Wellness? I've been thinking about buying some cow and/or pig meat to avoid having to get more expensive meat during grocery trips, and because Ted Slanker is cool. Also, I ate a... (more)

Ca1150430b1904659742ce2cad621c7d
10
Votes
10
Answers
27
Views
2.4K
by 12540 · about 21 hours ago

Right now, we're spending about 20% of our household monthly income on food. This is, from what I can see, about on a par with much of the world, where food comprises between 20% and 30% of the annual household income. A lot of my friends are... (more)

518bce04b12cd77741237e1f61075194
Jenny_9 0 · March 27, 2012 at 7:14 PM

I recently moved, and my expenses jumped from about 30% to close to 50%. Where I was living before I went in on meat shares with my parents and received all my seafood, eggs, and lamb for free from family/boyfriends family. Where I live now, food... (more)

32d2f8a41a121608d07aa68aa17991c7
5
Votes
5
Answers
4
Views
610
by 587 · September 29, 2014 at 3:17 AM

I am blessed to live in the San Francisco Bay Area. I can get 52 varieties of organic lettuce, raw milk, and beautiful grassfed beef wherever, whenever, or so it seems. The downside? All the things that books, blogs and people tell me I should... (more)

1fc9c11cf23b2f62ac78979de933ad83
Sara_5 0 · September 04, 2011 at 12:49 AM

Brandon natural beef delivers grass fed to your door for $5/lb ground. $9/lb steaks. They send them in 10lb packs on a monthly subscription. I'm switching to them soon, I currently get 1/4 steers elsewhere.

6869a1f2294b3a717a53645589a91d18
3
Votes
3
Answers
6
Views
1.2K
by 1689 · about 21 hours ago

Is it theoretically possible that all the nutrition one needs (except protein and calories) in order to remain abundantly healthy throughout life could be packed into a single pill (or, barring this, several small pills)? Are there essential... (more)

best answer

Medium avatar
Travis_Culp 0 · August 29, 2011 at 11:30 PM

I don't believe that the optimal forms, co-factors, and bioavailability can be replicated with supplements. Magic pill syndrome and dietary reductionism have become so pervasive that many people now believe that junk food + multivitamin is... (more)

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e
3
Votes
3
Answers
8
Views
1.3K
by 3313 · September 29, 2014 at 3:14 AM

I currently eat 4 meals but I'm about to bump up to 5 because I want to see if it helps me gain some strength in the gym (and maybe a tad more padding on my cheekbones). Here's a typical Paleo day for me: Drink well-water. Jog 1 mile with my... (more)

50637dfd7dc7a7e811d82283f4f5fd10
Todd 0 · July 17, 2011 at 4:12 PM

If you tolerate it well, you could easily add some white, or basmati rice for a big, cheap source of calories. If you dont tolerate the rice, white and sweet potato are solid options. I prefer white, but mix in sweet as well. You can always find 5... (more)

332d9f75d1077abafff6887681f6b130
3
Votes
3
Answers
17
Views
1.7K
by 1081 · about 21 hours ago

The wife and I are having to cut costs as I'm quitting my job to go back to school. I'll still have some income, but less than half of what I make right now. As such, cuts have to be made, and it looks like the "unnecessarily high" cost of my... (more)

best answer

C23ec4b85f3cbeb9ddf6bf78317d56e3
Leanne_1 0 · May 27, 2011 at 11:50 PM

I'm a single mom, who is currently laid off and going back to college. I have to drive 160 miles round trip four days a week to school. I get $260 a week from unemployment and I had to sign up for food stamps (208/month). I have a $675 mortgage... (more)