Ef2f6c723983d7fe7a06bd57af6adeed
0

Has anyone found a CHEAP and healthy way of juicing?

by 1662 · January 10, 2014 at 10:04 PM

I'm thinking of getting the Breville Juicer ($100) on Amazon. It is the #1 juicer on Amazon.

If I got it, is there a cheap way of juicing?

Also, does anyone have any book recommendations on juicing?

Total Views
13.5K

Recent Activity
Thumbnail avatar

Last Activity
1077D AGO

Followers
1

Get Free Paleo Recipes Instantly

12 Replies

Medium avatar
11
19355 · September 15, 2011 at 12:07 AM

While the question is directed at "cheap ways of juicing", is there any reason why one would want to use a "juicer" rather than a good blender?

It seems like filtering out all the pulp is not only illogical from a nutritional perspective, but a pain in the butt because it means more mess, clean-up, etc.

149af6e19a06675614dfbb6838a7d7c0
4
3035 · September 15, 2011 4:24 AM

So why juice? Are you looking to get a faster sugar rush? The healthiest part of the fruit or veggie is the fiber. The rest tends to be sugar. When you juice, you take down the barrier of chewing. Juice is processed fruit. 1 glass of OJ is equivalent to 3-4 oranges. Better yet, drink it fermented. 1 cup of grape juice has 36 grams of sugar. That's 6 teaspoons. A glass of Merlot, made from the same grapes, is 3-4 grams. 1 teaspoon. Don't juice, ferment. See you all at the Elephant bar.

85026a0abe715229761956fbbee1cba0
4
77338 · September 14, 2011 7:35 PM

blender/foodprocessor and cheesecloth or nutmilkbag....second hand juicer. aware of bpa in plastic. charlote gerson,,,,,

the best is http://www.therawfoodworld.com/index.php?main_page=product_info&cPath=316_320_325&products_id=1002767

http://www.youtube.com/watch?v=_blKzX5NFdU&feature=related

or use a juicingcloth....

6120c989fd5b69f42a0834b69b87955b
2
24412 · September 14, 2011 at 10:00 PM

Craigslist. Juicers are one of those things people get really excited about, and then lose interest in and want their cupboard space back. Spend the other $70 you'll be saving on good veggies.

F2eb9c945a9afb8dfe06e6ea99fcb34b
2
185 · September 14, 2011 8:15 PM

I have a Breville too. I'm not sure about juicing being expensive, especially if you don't buy organic. Juicing a couple of cups per day shouldn't cost that much unless you're using exotic ingredients. Many places sell lg bags of apples and carrots cheaper than buying singles. Also, it's cheaper if you buy in season. Here's an article I found by googling "juicing on a budget". http://www.happyjuicer.com/juicing-information/juicing-on-budget.aspx Good luck!

A048b66e08306d405986b6c04bf5e8e4
0
993 · January 10, 2014 at 10:04 PM

Even though i personally advocate eating real food, there are times when juices/smoothies are easier to consume/digest (like when my wisdom tooth was giving me hell) and I would just juice whatever is cheap at the 99 cent store.

4c7b70d4ac389f348386475fc5fbbba8
0
0 · January 06, 2014 8:49 PM

Juicing is costly...I don't care what 'cheap' vegetables and fruits you use. For the person asking the question, I have been juicing for years and the cheapest way to do it, is to just shop around. I found a few resources quite helpful. grocerysmarts.com (type in your state and then where it asks which store, you can choose to see 'All-in-One'). This will allow you to sort through the cheap ad deals on produce in your area. They usually list produce first for each store. Remember that Walmart will price-match without an ad, so keep that in mind.

Secondly, your grocery stores will usually let you buy cases of produce--sometimes at a discount. Sometimes. I find it hit-or-miss. Also, Costco seems to supply the cheapest deals on carrots..you can get 25# for around $12-13 and lemons-#5 for about $6 (roughly 10-12 lemons), kale for around $4.50 for 1.5 lbs., and spinach for $4.29 for 2.5 lbs.

Don't bother listening to those telling you that a blender would be just as good...or criticizing your decision to juice. There is nothing like it. And if you're doing juice-fasting or a reboot, you can spend an average of $100/week give or take on produce. Try to have a plan of what you're making and how much of what you will need, and it will save you $ and gas. Good luck! Look on http://www.rebootwithjoe.com/ for some good recipes.

7bf306ada57db47547e9da39a415edf6
0
11251 · February 06, 2013 7:42 PM

I got a refurbished one to try Ray Peat's potato juice thing. It was interesting, but I haven't used it in a while, mainly because it is hard to clean, and then I don't want to do too many carbohydrates, so I am not doing fruit juices.

96440612cf0fcf366bf5ad8f776fca84
0
16858 · February 06, 2013 3:40 PM

I have this one, for occasional veggie juicing only and works just fine: http://www.amazon.com/Black-Decker-JE2200B-Vegetable-Extractor/dp/B003ZDNKSS/ It's $34 right now. Much better than paying $7 a glass at your local NYC deli.

Stuff some parsley and kale in there, and a couple of carrots and it's not too bad.

As everyone else mentioned, careful, there's a ton of sugar there.

1a4ae5df79e16a00a949afb82bedc0d7
0
0 · February 06, 2013 3:22 PM

Are you kidding me-none are big bucks? Not for a little, but for 1 day of juice, you could end up needing pounds and pounds of produce-I just calculated the cost for a 3 day juice cleanse where you are drinking 5 juices a day for 3 days-it would cost $80 + for 3 days of produce. Crazy.

8949bf87b0e0aefcad10f29975e4fa2b
0
8890 · September 15, 2011 2:29 PM

I do have a juicer, but mostly I just blend things for a long time with extra water and then just strain it out. Most of the time I find 100% juice to be too concentrated, so I like the extra water. I still use the regular juicer for the rare occasion I make carrot or apple juice, and of course still use the juicer for making apple cider and vinegar.

Ce7e28769d92d5de5533e775b1de966e
0
20462 · September 14, 2011 7:35 PM

Umm.. what do you mean a cheap way to juice? I truly for the life of me can't think of how you would expensively do a juicing as the price of fruit and veg is.. the price of fruit and veg - conventional v organic $$.

Carrots, celery, beets, wheatgrass, apples, ginger, kale, pears, kiwi.. none are big bucks.

Macerating juicers are the best in my opinion - they really grind it all up, and for the most nutrition you need to make it and drink it, unless you have too much, then freeze into ice cube trays and use for something else.

Also, I would check the libraries before buying books as there are many to choose from or just see what your local juicer is combo-ing together. That way you can play before you pay :)

Answer Question

Login to Your PaleoHacks Account